گفتگوی رضا بدیعی با سپهرداد گرگین در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، ساختار و نحوه شکل‌گیری استبداد-بخش دوم

بخش دوم گفتگوی رضا بدیعی با سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر مقیم کانادا، در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی؛

به گزارش گذار، روز یک‌شنبه ۳ مارس ۲۰۱۹ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷)، دومین بخش از گفتگوی رضا بدیعی با سپهرداد گرگین، شاعر و فعال سیاسی، در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در مورد ساختار استبداد و نحوه شکل‌گیری آن صورت گرفت و در ادامه راه‌کارهایی برای رهایی از استبداد ارائه شد.

این گفتگو در دو بخش منتشر شد که آقای گرگین در بخش اول این گفتمان، توضیحی را با توجه به وضعیت موجود و عبور جامعه از یک بحران تاریخی در مورد عواملی که در صد سال اخیر باعث به وجود آمدن استبداد شده‌اند، ارائه داد.

آنچه می‌خوانید برگزیده صحبت‌های سپهرداد گرگین و رضا بدیعی است و در انتهای همین صفحه مشروح این گفتمان در فایل‌های صوتی و تصویری آمده‌است.

“مشکل اساسی جامعه ما طی صد سال اخیر استبداد حاکم بوده و در واقع سرنوشت تمام اوضاع را تعیین کرده‌است و دستگاه‌های امنیتی به جای رسیدگی به وضع مردم برای سرکوب آن‌ها وارد عمل شده‌است.”

سپهرداد گرگین در ادامه توضیح داد: «ما باید برای رسیدن به دموکراسی باید یک سری قوانین و ضوابط را رعایت کنیم».

“دموکراسی یعنی به رسمیت شناختن حقوق اقلیت توسط اکثریت.”

آقای گرگین در آخر گفت: «کشور کشور خوبی است و مردم نیکی داریم و سعی کنیم به همراه کنشگران به دنبال این باشیم که آن‌ها شوراهای محلات را به وجود آورند».

سپهرداد گرگین، متولد ۱۳۳۷، ساکن اکویل کانادا است. او از جمله رهبران معترضان سیاسی در دوران انقلاب ۱۳۵۷ بود که پس از بازداشت و خطر جانی از ایران خارج و به کشور کانادا پناهنده شد.

این فعال سیاسی از جمله فعالان فرهنگی و سیاسی شناخته شده در اکویل کاناداست و همچنان در حوزه یاری و حمایت از پناهندگان در سالیان اخیر فعالیت دارد.

از سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر، در بسیاری از نشریات، اشعار، یادداشت‌ها و مقالات گوناگون و کتاب‌های «ترانه‌ها و آرزوها»، «دفتر زندگی»، «به پیروان» و «بر بال غزل» منتشر شده است.

در ادامه، فایل صوتی و تصویری مربوط به دومین بخش از گفتگوی رضا بدیعی با سپهرداد گرگین، آمده است. (ضمنا فایل‌های تصویری سلسله گفتمان‌های گذار را در تلگرام و اینستاگرام گذار دنبال کنید.

.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 × یک =