گفتگوی رضا بدیعی با سپهرداد گرگین در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، ساختار و نحوه شکل‌گیری استبداد-بخش اول

بخش اول گفتگوی رضا بدیعی با سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر مقیم کانادا، در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی؛

به گزارش گذار، روز یک‌شنبه ۳ مارس ۲۰۱۹ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷)، بخش اول گفتگوی رضا بدیعی با سپهرداد گرگین، شاعر و فعال سیاسی، در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در مورد ساختار استبداد و نحوه شکل‌گیری آن صورت گرفت.

این گفتگو در دو بخش منتشر شده است.

سپهرداد گرگین، در بخش اول این گفتمان، با توجه به وضعیت موجود و عبور جامعه از یک بحران تاریخی به توضیح در مورد عواملی که در صد سال اخیر باعث به وجود آمدن استبداد شده‌اند، پرداخت: «دو عامل اصلی باعث بروز این رویداد شده است، اما فراموش نکنیم که چه باید کرد تا به دموکراسی رسید و در عین حال از عوامل گذشته درس گرفت. در طول تاریخ یک شخصی آمده و آرام آرام ثروت را در دست خود گرفته و یا موضوع دیگر کسانی هستند که قدرت را در مسائل سیاسی، نظامی، اجتماعی و … در دست داشته یا دارند».

“هنر ما درست از زمانی آغاز می‌شود که جمع شویم و در اتحاد کاری صورت دهیم.”

“زمانی که تجربه‌ها را کسب کردیم که در دوران و اعصار گذشته بر ما چه گذشت بهتر می‌توان تصمیم‌گیری کنیم که چه باید کرد؟”

“ما باید بیاموزیم که قدرت را در همه سطوح جامعه پخش کنیم تا قدرت در دست یک‌نفر نباشد.”

وی به این پرسش پاسخ داد که تقسیم قدرت در میان انسان‌ها چطور باید باشد که دست‌مایه سواستفاده افراد نشود.

سپهرداد گرگین، متولد ۱۳۳۷، ساکن اکویل کانادا است. او از جمله رهبران معترضان سیاسی در دوران انقلاب ۱۳۵۷ بود که پس از بازداشت و خطر جانی از ایران خارج و به کشور کانادا پناهنده شد.

این فعال سیاسی از جمله فعالان فرهنگی و سیاسی شناخته شده در اکویل کاناداست و همچنان در حوزه یاری و حمایت از پناهندگان در سالیان اخیر فعالیت دارد.

از سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر، در بسیاری از نشریات، اشعار، یادداشت‌ها و مقالات گوناگون و کتاب‌های «ترانه‌ها و آرزوها»، «دفتر زندگی»، «به پیروان» و «بر بال غزل» منتشر شده است.

در ادامه، فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش اول گفتگوی رضا بدیعی با سپهرداد گرگین، آمده است. (ضمنا فایل‌های تصویری سلسله گفتمان‌های گذار را در تلگرام و اینستاگرام گذار دنبال کنید.

.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × چهار =