احضار سهیلا گلستانی، خواننده ایرانی به دادگاه انقلاب اصفهان

سهیلا گلستانی، خواننده و عضو پیوسته کانون خوانندگان سنتی ایران، با انتشار تصویری از یک ابلاغیه در صفحه اینستاگرام خود، از احضارش به دادگاه به اتهام «ارتکاب به فعل حرام در ملاعام» به علت آواز خواندن خبر داد.

به گزارش گذار،  روز یک‌شنبه ۱۱ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸، سهیلا گلستانی، خواننده زن ایرانی، ضمن انتشار تصویر ابلاغیه‌ای در صفحه اینستاگرامش از احضار خود به بازپرسی شعبه ۱۶ دادگاه انقلاب اصفهان خبر داد.

گلستانی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، این احضار را یکی از «ده‌ها بار احضارش به اتهام فعل حرام (آواز خواندن) در ملا عام» و آن را مربوط به پخش صدایش در فضای مجازی خوانده است.

سهیلا گلستانی، خواننده زن ایرانی متولد و ساکن اصفهان است. او از سال ۱۳۸۶ در ایران خوانندگی می‌کند و معلم موسیقی است، وی عضو پیوسته کانون خوانندگان سنتی ایران و دارای مدرک دکترای افتخاری موسیقی از دانشگاه میکیموتوی  (Mikimoto university)  ژاپن است.

برخوردهایی از این دست در ایران موضوع تازه‌ای در حوزه موسیقی نیست، بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، خوانندگان زن می توانند برای زنان به‌صورت تک‌خوانی کنسرت داشته باشند و در صورت برگزاری کنسرت برای آقایان، به صورت هم‌خوانی با خواننده مرد مجاز به اجرای کنسرت می‌باشند. با این حال، اگرچه خوانندگی زنان در ایران منع قانونی صریحی ندارد، اما طی ۴۰ سال گذشته هنرمندان زن از خوانندگی محروم شده و تعدادی از خوانندگان مرد نیز به دلیل کار با خوانندگان زن یا مشخص بودن صدای زن در کارهایشان ممنوع الفعالیت شده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × 1 =