گفت‌وگو با صلیب سرخ آلمان: “کمک‌های بشردوستانه مشمول تحریم‌ها علیه ایران نیست”

در پی اظهارات مقامات ایرانی درباره جلوگیری از ارسال کمک‌های بشردوستانه صلیب سرخ برای سیل‌زدگان ایران، به دلیل تحریم‌های آمریکا بخش فارسی دویچه‌وله با نهاد صلیب سرخ آلمان تماس گرفت و در این باره از آنها پرسش کرد.

دکتر دیتر شوتز، مدیر روابط عمومی صلیب سرخ آلمان در گفت‌وگو با دویچه‌وله فارسی تصریح کرد که کمک‌های انسانی مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران نیست. اولین هواپیمای حامل کمک‌های صلیب سرخ آلمان روز پنج‌شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۸ به تهران اعزام می‌شود. به گفته او هواپیمای حامل این کمک‌ها از سوی وزارت خارجه آلمان ساپورت مالی شده است.

“کمک‌های بشردوستانه مشمول تحریم‌ها علیه ایران نیست.”

دویچه‌وله: آیا صلیب سرخ آلمان تا کنون کمک‌های انسانی برای سیل‌زدگان ایران ارسال کرده است؟

دیتر شوتز: صلیب سرخ آلمان و هلال احمر ایران یک همکاری طولانی‌مدت و قدیمی هم در زمینه بلایای طبیعی و هم در زمینه تقویت توانایی‌هایشان دارند، به خصوص در زمینه استفاده از سگ‌های زنده‌یاب.

نهاد خواهر ما یعنی هلال احمر ایران پس از وقوع سیل در ایران از صلیب سرخ آلمان درخواست کمک کرد. فردا (پنج‌شنبه ۱۵ فروردین/ ۴ آوریل) یک هواپیما حاوی کمک‌های صلیب سرخ آلمان به تهران پرواز می‌کند. ما بنا بر درخواست هلال احمر ایران قایق‌های نجات بادی و تجهیزات مخصوص نجات در آب‌های روان را به این کشور ارسال می‌کنیم.

آیا در ارسال کمک به ایران به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا دچار مشکلی شده‌اید؟

موضوع، کمک‌های انسانی برای کسانی است که قربانی سیل مهیب اخیر در ایران شده‌اند. این کمک‌های انسانی مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران نیستند. صلیب سرخ جهانی و هلال احمر بر اساس اصول فراحزبی بودن، استقلال و بی‌طرفی عمل می‌کنند تا بتوانند رضایت افرادی را که در شرایط اضطرار هستند به عنوان اصلی‌ترین اولویت خود برآورده کنند.

مقامات ایرانی ادعا می‌کنند که تحریم‌ها علیه ایران از سوی ایالات متحده آمریکا باعث شده تا هیچ کمک مالی به ایران قابل ارسال نباشد، آیا شما می‌توانید این موضوع را تایید کنید؟

ما در این باره نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم.

آیا دولت ایران مستقیما از صلیب سرخ آلمان تقاضای کمک کرده است؟

صلیب سرخ آلمان منحصرا با نهاد خواهر خود یعنی هلال احمر ایران کار می‌کند. هلال احمر ایران از ما خواست تا مشخصا در ارتباط با وقوع سیل اخیر در ایران از کسانی که قربانی سیل شده‌اند حمایت کنیم. وزارت امور خارجه آلمان از پرواز حامل کمک‌های انسانی ما پشتیبانی مالی کرده است.


حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۸ در دیداری با وزرای خود، مدیران دستگاه‌های اجرایی و تعدادی از نمایندگان مجلس گفته است: “اینکه از ورود کمک های خارجی به ایران جلوگیری می کنند و هلال احمر ما در این شرایط سخت نمی تواند کمک های ارسالی از دیگر کشورها را دریافت کند، یک جنایت بی سابقه است.”

آقای روحانی روز چهارشنبه پیش از سخنرانی علی خامنه ای ادعا کرد که آمریکا حساب‌های بانکی هلال احمر را «بسته است».

او همچنین گفته: “وزارت امور خارجه و نهادهای حقوقی کشور باید این موضوع را به صورت قانونی پیگیری کنند که چرا حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز نمی توانند در چنین مواقعی، کمک های خود با هموطنانشان را به ایران ارسال کنند.”

این ادعای حسن روحانی در حالی طرح شده که مایکل پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفته که ایالات متحده آماده است تا از طریق صلیب سرخ جهانی و جوامع هلال احمر به سیل‌زدگان در ایران کمک‌رسانی کند؛ او گفته این نهادها می‌توانند کمک‌های نقدی را به هلال احمر ایران منتقل کنند.

به دنبال وقوع سیل در استان های مختلف کشور تا کنون ۶۲ جسد به مراکز پزشکی قانونی کشور منتقل شده است.

مهردادعلی بخشی، جانشین مدیریت بحران پزشکی قانونی با بیان اینکه مرگ این اجساد به دنبال سیل به تایید کارشناسان پزشکی قانونی رسیده است، به ایسنا گفت: «به این ترتیب آمار رسمی جانباختگان سیل تا این لحظه ۶۲ نفر بوده است.»

بارش بی‌سابقه دو هفته اخیر در ایران باعث وقوع سیل در ۴۰۰ روستا و شهر شده است. در ۱۵ استان ایران ۱۴۱ رودخانه طغیان کرده و ۲۱۹۹ جاده روستایی نیز از بین رفته است. تاکنون ۶۲ تن بر اثر این حادثه جان باخته‌ و صدها تن نیز مصدوم شده اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پانزده − دو =