سیل در خوزستان؛ ادامه بازداشت شهروندان در اهواز

قرارگاه «ابوالفضل العباس» تابع اطلاعات سپاه در اهواز، چهار نفر از اعضای مؤسسه فرهنگی-اجتماعی «میثاق نصر» را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. طی روزهای گذشته، اعضای این مؤسسه با تشکیل کمیته‌های مردمی برای کمک به سیل‌زدگان در استان خوزستان فعالیتهای را انجام داده بودند. از آغاز وقوع سیل در استان خوزستان تاکنون ده‌ها تن از شهروندان در مناطق مختلف این استان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

روز چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، حسن طرفی، عارف سواری، حسن ساعدی و شهاب صیاحی چهار تن از اعضای مؤسسه فرهنگی-اجتماعی میثاق نصر، از سوی مأموران اطلاعات سپاه در اهواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر ساکن لندن در این رابطه به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «حسن طرفی، عارف سواری، حسن ساعدی و شهاب صیاحی فعال فرهنگی، شاعر و از اعضای مؤسسه فرهنگی-اجتماعی میثاق از سوی مأموران امنیتی بازداشت شدند».

به گفته این فعال حقوق بشر: «فعالیت‌های این مؤسسه بیشتر فعالیت‌های فرهنگی، نشر کلیپ‌های شعر به زبان عربی، فعالیت‌های مدنی و در مسئله سیل این مؤسسه همانند کمیته‌های مردمی دیگر به سیل زدگان کمک و در جمع آوری کمک‌ها فعالیت داشته و اعضای این مؤسسه در استحکام سیل‌بندها در مناطق مختلف همراه مردم بوده‌اند».

از آغاز وقوع سیل در استان خوزستان تاکنون ده‌ها تن از شهروندان در این استان در مناطق منطقه شعیبیه شوشتر، حمیدیه، ملاشیه و مناطق مختلف شهر اهواز ازجمله کوی صیاحی، کوی علوى از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

شاهین حسنوند، رئیس پلیس فتا استان خوزستان در تاریخ ۲۴ فروردین ماه از شناسایی و معرفی ۲۴ نفر از کاربران فضای مجازی  که به اتهام ” نشر شایعات مربوط به سیل” در این استان به مراجع قضایی خبر داده بود.

براساس ادعای رییس پلیس فتا استان خوزستان، این افراد با پخش شایعات مربوط به سیل موجب “تشویش اذهان عمومی” شده بودند.

اسامی برخی از افراد بازداشت شده از سوی نیروهای امنیتی در استان خوزستان از وقوع سیل تاکنون که توسط کمپین احراز شده است به این شرح است:

بخش ملاشیه اهواز و روستاهای اطراف

احمد کعبی، یعقوب کعبی، ناجی السواری، حیدر سیلاوی، رسول فرطوسی، ابراهیم بدوی،محسن زویدات، امین سیلاوی، علی موسوی (البوگدیمى)، مسعود حریزاوی،حسن بیت اسحاق، عماد حیدری، علی ناصری، حاتم دحیمی، احمد بدوی، حسین حمودی، مهدی شریفی، قاسم تمیمی ، عارف صرخى، فؤاد بدوی، کاظم مروانی و حبیب کروشات.

اهواز و روستاهای توابع این شهر

خلف مروانی  (روستای مروانه از توابع بخش مرکزی اهواز)، جعفر حیدری، یوسف حیدری از اهالی کوی صیاحی اهواز و هاشم هرموشی از روستای شبیشه اهواز و مهدی حیدری فرزند فرحان، مهدی حیدری فرزند کریم، علی حیدری، حمزه حیدری و مهدی سواری (در تجمع اعتراضای کوی علوی اهواز)

 شهرستان حمیدیه

نبى ساعدى،احمد ساعدى، احمد حلفی ، عدنان حلفی و رضا حلفی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

15 + سه =