مجید دارابیگی در نشست وبیناری گذار: گذار از استبداد حاکمیت اسلامی و استقرار سوسیال دموکراسی در ایران

مجید دارابیگی (وریا بامداد) در نشست وبیناری گذار به موضوع استبداد حاکمیت اسلامی در ایران و ناگزیری استقرار سوسیال دموکراسی در این کشور پرداخت.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، این کنشگر سیاسی ضمن اشاره به ویژگی‌های استبداد دینی در ایران و اهمیت مبارزه با آن گفت: «اگر قرار است در جامعه دموکراسی برقرار شود، این دموکراسی تنها می‌تواند محصول مبارزه توده‌ای و در راس آن مبارزه کارگران و زحمتکشان، حقوق‌بگیران، تهی‌دستان و حاشیه‌نشینان شهرها باشد.»

مجید دارابیگی همچنین با تاکید بر گذار از دیکتاتوری و استبداد به سوسیالیسم دموکراتیک گفت: «دموکراسی بدون عدالت اجتماعی نمی‌تواند معنی داشته باشد. حتی در پیشرفته‌ترین کشورهای حلقه سرمایه‌داری جهان مثل آلمان و آمریکا.»

این نویسنده و پژوهشگر در جریان نشست وبیناری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، همچنین افزود: «دموکراسی تنها سیاسی نمی‌تواند باشد، دموکراسی می‌تواند دموکراسی اقتصادی و اجتماعی نیز باشد. اگر در جامعه‌ای نتوان بنیاد دین را بر مبنای تاریخ اجتماعی بیان کرد و خرافات دین را بازگو کرد قطعا نمی‌توان از دموکراسی سخن گفت.»

مجید دارابیگی (وریا بامداد)، کنشگر سیاسی، نویسنده و پژوهشگر است. او اهل کرند در استان کرمانشاه است، و نیز مدرس دانشگاه‌های ایران، و وکیل پایه یک دادگستری بوده است و از اوان دانشجویی فعال سیاسی و تحول‌خواه بوده و به همین دلیل در دو حکومت شاه و حکومت اسلامی زندانی سیاسی بوده‌ است. وی نویسنده کتاب‌های گذری بر زندان شاه در بیش از ۵۰۰ صفحه و جمهوری زندان‌ها – پژوهشی در شکنجه، بازجوئی‌ها و فجایع دوران جمهوری اسلامی به ویژه دهه ۶۰  – (در دو جلد) بالغ بر ۷۰۰ صفحه می‌باشد.

مجید دارابیگی، نویسنده صدها پژوهش و مقاله‌های سیاسی و دانشگاهی در ایران و خارج از کشور است. او هم‌اکنون در آلمان اقامت داشته و همچنان به کوشش در راه آزادی و استقلال و عدالت اجتماعی ادامه می‌دهد.

نشست‌های وبیناری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی در دومین یک‌شنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان مجید دارابیگی در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷ (۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶) آمده است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × چهار =