جلوگیری از حضور نمازگزاران افغانستانی در نمازخانه‌های اهل سنت در تهران

به گزارش فعالان اهل سنت ایران نمازخانه اهل سنت در رسالت تهران بعد از ۱۰ ماه، در روز عید فطر بازگشایی شد و حدود ۴۰۰ نفر از اهل سنت نماز عید فطر را در این نمازخانه اقامه کردند. نمازخانه اهل سنت در صادقیه تهران نیز به روی نمازگزاران باز بود اما، نمازگزاران افغانستانی و پاکستانی اهل سنت در اقدامی تبعیض‌آمیز به مکان‌هایی دیگری در جنوب تهران برای اقامه نماز عید فطر هدایت شدند.

گفته شده از یک هفته قبل از آغاز عید فطر در ایران بر اساس مصوبه‌ای شهروندان افغانستانی و پاکستانی اهل سنت از حضور در دو نمازخانه اهل سنت در رسالت و صادقیه تهران منع شده بودند. بر اساس این مصوبه که مرجع آن مشخص نیست، شهروندان اهل سنت افغانستانی و پاکستانی برای اقامه نماز به مکان‌هایی در جنوب تهران «هدایت» می‌شدند.

فرماندار تهران اما اعلام کرده است که شهروندان افغانستانی و پاکستانی نماز عید فطر را در سفارتخانه‌های افغانستان و پاکستان در تهران اقامه کردند.

سال گذشته نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی از طریق خبرگزاری فارس دلیل این تبعیض را «غیر قانونی بودن و جذب اتباع بیگانه» اعلام کرده بودند.

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی روز گذشته با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که پلیس امنیت تهران از برگزاری نماز عید اهل سنت در یافت‌آباد تهران جلوگیری کرد. به گفته این نماینده اصلاح‌طلب در تهران دو نمازخانه برای اهل سنت ایرانی و دو نمازخانه برای اتباع اهل سنت تعیین شده است. قرار بود دو نمازخانه دیگر به اهل سنت اختصاص داده شود که پیگیری‌ها به جایی نرسید.

سال گذشته پلیس امنیت تهران مسئولان بسیاری از نمازخانه‌های اهل‌ سنت تهران را یک روز پیش از عید فطر احضار کرده و به آنان گفته بود که اجازه برگزاری نماز عید فطر را در نمازخانه‌های صادقیه، هاشمی، خزانه، سردارجنگل، نسیم شهر، شهر قدس و وحیدیه را دارند. در سال جاری به اهل سنت اجازه اقامه نماز در دو نمازخانه صادقیه و رسالت داده شد و اهل سنت از برگزاری نماز عید فطر در نمازخانه یافت‌آباد نیز بازماندند.

عیسی فرهادی، فرماندار تهران اعمال محدودیت برای برگزاری نماز عید فطر در نمازخانه‌های اهل سنت را رد کرده است. به گفته فرماندار تهران اهل سنت در شش نقطه تهران نماز عید فطر را اقامه کردند. عیسی فرهادی گفته است: «میدان صادقیه، خلیج‌فارس، یافت‌آباد، نعمت‌آباد، برنامه و بودجه جنوبی، فرجام و رسالت از نقاطی بودند که نماز عید فطر برای اهل سنت برگزار شد. البته در هر نقطه دیگری از شهر هم اگر برگزار می‌شد، ممانعتی نمی‌شد. منتها در این نقاط هماهنگی‌های انتظامی، خدماتی و ترافیکی برای ایجاد نظم و امنیت مراسم و راحتی تردد انجام شده بود.»

منبع: «شبکه نور»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

10 + چهار =