تداوم اعتصاب غذا؛ امیر ستاری رئوف به زندان رجایی‌شهر منتقل شد

امیر ستاری رئوف، زندانی محبوس در زندان مرکزی تبریز که درهفتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی پس از ضرب و جرح به سلول انفرادی منتقل شده بود، در پی درخواست‌های مکرر خانواده، اعتصاب غذای خشک خود را به اعتصاب تر تبدیل کرد.

به گزارش گذار، روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸، امیر ستاری رئوف زندانی سیاسی ساکن تبریز طی تماس تلفنی با خانواده از انتقالش به زندان رجایی شهر کرج و تداوم اعتصاب غذای اعتراضی خود خبر داده است.

این زندانی سیاسی به دلیل تعویق در رسیدگی به پرونده و ایرادات موجود در آن از روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، دست به اعتصاب غذا زده است.

بر اساس این گزارش و به گفته یک منبع آگاه: «خانواده امیر ستاری طی تماسی که با فرزندشان داشته‌اند از انتقال ایشان به زندان رجایی شهر کرج  باخبر شده و با اصرار آنها امیر راضی شده است که آب بخورد ولی نتوانسته‌اند وی را متقاعد کنند که به اعتصاب خود پایان دهد».

آقای ستاری رئوف روز یکشنبه در هفتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود پس از ضرب‌وجرح از سوی مسئولین زندان مرکزی تبریز به سلول انفرادی منتقل  و از روز دوشنبه در اعتراض به این موضوع دست به اعتصاب غذای خشک زده بود.

از دلایل انتقال این شهروند به زندان رجایی شهر کرج تا این لحظه اطلاعات دقیقی در دست نیست و خانواده این زندانی در نگرانی از وضعیت فرزندشان بسر می‌برند.

یک منبع آگاه در رابطه با اعتصاب غذای خشک این زندانی سیاسی به کمپین گفته بود: «خبر اعتصاب غذای خشک آقای ستاری  توسط یکی از زندانیان و از طریق تلفن به خانواده ایشان اطلاع داده شده بود و در پیگیری خانواده از دادستانی و مسئولین زندان تبریز این خبر تأیید شد».

آقای ستاری رئوف، دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی و از بازداشت شدگان ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۶ توسط مأموران امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و بعد از یک روز به دادسرای تبریز و پس از آن به بند قرنطینه زندان این شهر منتقل شد. این فعال مدنی پس از ۲۵ روز با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شد.

این فعال مدنی از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم و روز  سه‌شنبه ۱۹ تیرماه جهت اجرای حکم راهی زندان تبریز شد.

این زندانی سیاسی روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ با انتشار یک فایل صوتی دلایل اعتصاب غذایش را بیان کرده‌است.

منبع مطلعی پیش تر در رابطه با وضعیت آقای ستاری رئوف گفته بود: «دومین پرونده وی که دقیقا یک هفته بعد از بازداشت اول اتفاق افتاد، به اتهام توهین به رهبری و فعالیت در فضای مجازی بود که در دادگاه تجدید نظر شعبه ۳دادگاه تبریز به ۶ماه حبس تعزیری تغییر یافت».

این منبع می‌افزاید: «پس از ورود به زندان مرکزی تبریز و پایان یافتن اولین پرونده وی و تجمیع دو حکم در دادگاه، وی را به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کردند و علیرغم پیگیری های خانواده وی، هنوز جوابی از دیوان عالی بعد از گذراندن ۱۱ ماه زندان نگرفته‌اند».

آقای ستاری رئوف بنا به اعتراض خود بر این حکم، بارها به ریس قوه قضاییه و رئیس زندان مرکزی تبریز نامه نوشته‌ ولی درخواست‌هایش به نتیجه‌ای نرسیده‌است.

این فعال ترک (آذربایجانی) در فایل صوتی که نسخه‌ای از آن در اختیار کمپین قرار گرفته “از دست های غیرقانونی خبر داده که مانع تحقق عدالت شده” و اعلام نموده: “به زودی اسنادی از پرونده خود را در اختیار فعالان حقوق بشری قرار خواهد داد تا افکار عمومی در مورد عملکرد سیستم قضایی و امنیتی تبریز قضاوت کنند.”

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار − 1 =