عفو بین‌الملل: «ایران باید مدافعان حقوق زنان را فورا آزاد کند»

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار فراخوانی خواستار اقدام همگانی در جهت حمایت ازمدافعان حقوق زنان که به دلیل اعتراض به حجاب اجباری در بازداشت به‌سر می‌برند شده است. در بخشی از بیانیه این نهاد حقوق بشری آمده است: «مجرم انگاشتن زنان و دخترانی که از رعایت حجاب خودداری می‌کنند نهایتِ تبعیض‌ است. قانون حجاب اجباری ناقض مجموعه‌ی وسیعی از حقوق انسانی، از جمله حق برابری، حق حفظ حریم شخصی و حق آزادی بیان و عقیده است. این قانون زنان و دختران را تحقیر و آنان را از منزلت انسانی و عزت نفس‌شان تهی می‌کند.»

به گزارش گذار، سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۱۷ تیرماه ۹۸، با انتشار فراخوانی خطاب به مقامات قضایی ایران، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط منیره عربشاهی، یاسمن آریایی و مژگان کشاورز شده است.

متن کامل این بیانیه را در ادامه بخوانید:

«سه مدافع حقوق زنان در ایران به دلیل اعتراض به قانون تبعیض آمیز و تحقیرآمیز حجاب اجباری، به جرایمی شامل «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» از طریق تبلیغ «کشف حجاب» متهم شده‌اند و از اوایل بهار امسال در بازداشت به سر می‌برند.

منیره عربشاهی، یاسمن آریانی و مژگان کشاورز در ارتباط با ویدئویی دستگیر شده‌اند که در «روز جهانی زن» در سال گذشته ضبط و به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی پخش شده بود. در آن ویدئو، آن‌ها، بدون روسری، در حال گل دادن به مسافران زن در یکی از قطارهای متروی تهران دیده می‌شوند و از امیدشان به احقاق حقوق زنان در ایران حرف می‌زنند.

در تاریخ ۵ تیر ۱۳۹۸، این مدافعان حقوق زنان را برای تفهیم اتهام به شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بردند. به آن‌ها اجازه‌ی دسترسی به وکیل داده نشد و قاضی دادگاه به آن‌ها اعلام کرد که فقط هنگام درخواست تجدید نظر در حکم‌شان می‌توانند وکیل داشته باشند. این زندانیان گفته‌اند که قاضی با آن‌ها بدرفتاری کرده و گفته است: «به نظر همه‌تان معتادید» و «پدر همه‌تان را در می‌آورم.»

تعقیب کیفری این مدافعان حقوق زنان بخشی از اقدامات سرکوبگرانه‌ی گسترده‌تری است که مقامات ایرانی از اوایل زمستان سال ۱۳۹۷ برای برخورد با آن دسته از مدافعان حقوق زنان که علیه قانون حجاب اجباری کارزار می‌کنند در پیش گرفته‌اند.

مجرم انگاشتن زنان و دخترانی که از رعایت حجاب خودداری می‌کنند نهایتِ تبعیض‌ است. قانون حجاب اجباری ناقض مجموعه‌ی وسیعی از حقوق انسانی، از جمله حق برابری، حق حفظ حریم شخصی و حق آزادی بیان و عقیده است. این قانون زنان و دختران را تحقیر و آنان را از منزلت انسانی و عزت نفس‌شان تهی می‌کند.

اقدام شما موثر است؛ به مقامات ایرانی با الگوبرداری از متن فراخوان عفو بین‌الملل نامه بنویسید و درخواست کنید که منیره عربشاهی، یاسمن آریانی و مژگان کشاورز را فورا و بدون قیدوشرط آزاد کنند و جرم‌انگاری فعالیت‌های مدافعان حقوق زنان، از جمله کسانی که به شکل صلح‌آمیز به قانون حجاب اجباری اعتراض می‌کنند، را متوقف کرده و قانون حجاب اجباری را ملغا کنند.»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × یک =