بیانیه کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی: “پرونده ترور اقبال مرادی مدافع حقوق بشر کماکان باز است”

یک‌سال از ترور اقبال مرادی، فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر می‌گذرد و علی‌رغم وعده مسئولان اقلیم کردستان عراق برای پیگیری، در خصوص کشته شدن وی این پرونده کماکان باز است.

اقبال مرادی، از فعالان سرشناس سیاسی کُرد و از مدافعان حقوق بشر مخالف اعدام، ساکن پنجوین کردستان عراق سال گذشته در حمله تروریستی افراد ناشناس بر اثر شلیک سه گلوله جان خود را از دست داد.

پیکر بی‌جان این فعال سیاسی اهل مریوان، بامداد روز چهارشنبه ۲۷ تیرماه ۹۷، در اطراف رودخانه پینجوین در نزدیکی روستای عالی‌آباد در حالی کشف شد که به گفته شاهدان عینی «بر روی بدن او اثر سه گلوله دیده می‌شد».

اقبال مرادی ۵۷ ساله پدر زانیار مرادی، زندانی سیاسی کُرد بود.

حکومت جمهوری اسلامی، دوماه بعد‌ از قتل اقبال مرادی، فرزندش زانیار را سحرگاه روز شنبه ۱۷ شهریور ۹۷ به همراه رامین حسین‌پناهی و  لقمان مرادی دو زندانی سیاسی دیگر اعدام کرد.

اقبال مرادی، فعالیت‌های حقوق بشری موثری در رابطه با لغو مجازات اعدام و حمایت از زندانیان سیاسی را در کارنامه فعالیت‌های خود داشت و از فعالان خوش‌نام در کردستان عراق به‌شمار می‌رفت.

علی‌رغم آنکه یک‌سال از ترور او گذشته‌، اما تا کنون مسببین آن قتل شناسایی، بازداشت و محاکمه نشده‌اند.

گفته شده روز پنج‌شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸، نیز در سالگرد این ترور، «آسایش»، (اداره امنیت اقلیم کردستان عراق) به خانواده و دوستان اقبال مرادی و فعالان حقوق بشر اجازه برگزاری مراسم یادبود نداد.

اقبال مرادی، پیش‌تر نیز در سال ۱۳۸۷ در حوالی پنجوین هدف حمله تروریستی قرار گرفت و پس از زخمی شدن و انتقال به بیمارستان از مرگ نجات یافته بود.

این فعال سیاسی، از سال ۵۷ با احزاب کرد همکاری داشته و حدود ۶ سال از عمرش را در زندان‌های سنندج، ارومیه و مریوان سپری کرده بود.

او سال‌های پیش از قتل، در رساندن اخبار زندانیان سیاسی به خبرگزاری‌های حقوق بشری نقش به سزایی ایفا می‌کرد.

اقبال مرادی، همچنین یکی از اعضای کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کانون مدافعان حقوق بشر کردستان و عضو جمعیت حقوق بشر کردستان بود که از سال ۱۳۸۷ در راه‌اندازی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی و نیز برپایی کمپین‌های مختلف در زمینه‌های پاسداشت حقوق بشر، مخالفت با اعدام و انتقال اخبار زندانیان و پناهندگان سیاسی به رسانه‌ها نقش اساسی داشت.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نمی‌تواند اندوه ناشی از ترور اقبال مرادی، یکی از اعضای خودش را فراموش و پنهان کند و امیدوار است که روزی در ایران اجرای احکام اعدام برچیده شود و هیچ انسانی به دلیل بیان عقیده‌اش محکوم و زندانی نشود.

همچنین کمپین خواهان اجرای عدالت، روشن شدن زوایای پنهان این پرونده، معرفی، دستگیری و محاکمه آمران و مجریان ترور این عضو خود است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

12 + سیزده =