بهرام مشیری در نشست سراسری گذار؛ “ما نیازمند اتحاد و اتفاق هستیم” – بخش سوم

بهرام مشیری، مورخ و پژوهشگر برجسته، به عنوان مهمان در نشست سراسری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) شرکت کرد که صحبت‌های او در چند بخش منتشر شد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) برگزار شد.

کلیه صحبت‌های بهرام مشیری در وب‌سایت گذار در یک بخش منتشر شده‌است که به دلیل طولانی بودن ویدئو، مجددا در چند بخش بازنشر می‌شود.

آقای مشیری در قسمت اول این گفته‌ها، مشکل اصلی مردم را استبداد و خرافات طی دوران مختلف دانست و اینکه چطور با این موضوع در دوران مشروطه برخورد شد.

در بخش دوم، سخنان بهرام مشیری به این دو پرسش پاسخ داد: «آیا امید اصلاح در این حکومت وجود دارد و آیا مردم ایران محکوم به استبداد با لباس‌های مختلف هستند.»

آقای مشیری در سومین بخش از گفته‌های خود تاکید کرد: «بگذارید خیال عده‌ای را راحت کنم، ذات رژیم ایران با ذات انسانیت و حقوق انسان در تضاد است. سرنوشت اصلی کشور در دست مردم کشور است و افراد و فعالان خارج کشور با روشن گری‌های خود باید از مردم داخل کشور حمایت کنند و با اتحاد، مردم به دموکراسی دست پیدا می‌کنند که هزینه‌های خود را در پی دارد.»

وی در ادامه گفت : «با توجه به شرایط کنونی هر کسی باید در محل جغرافیایی خود هر کاری از دستش بر می‌آید انجام بدهد چرا که سیاست محلی‌است. من هم تلاش خود را دارم که در حوزه‌هایی روشن‌گری کنم.»

در میانه این سخنان بخش‌هایی از سخنان گیتی پورفاضل یکی از زنان امضاء کننده بیانیه منتشر شد و سوالات یدی بلدی، فعال سیاسی ساکن آلمان پاسخ داده‌شد.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به سومین قسمت از سخنان بهرام مشیری، در جریان نشست سراسری گذار روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیز دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سیزده + هفت =