یک میلیون دانش‌آموز ایرانی از تحصیل بازمانده‌اند

 طبق آمار وزارت آموزش و پرورش حدود ۲ درصد از ۱۴ میلیون دانش‌آموز ایرانی به دلایل گوناگون از جمله فقر، تعصبات قومی، معلولیت و مشکلات خانوادگی از تحصیل باز مانده‌اند. بیشتر این دانش‌آموزان دختر هستند.

مدیرکل آسیب ‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تازگی اعلام کرده که ۱۴۶ هزار کودک بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی ۹۸ – ۹۷ در کشور شناسایی شده‌اند.  با شناسایی این تعداد، فهرستی از این کودکان از وزارت آموزش و پرورش گرفته شده و سپس اطلاعات والدین این کودکان در پایگاه رفاه ایرانیان ثبت شده است.

مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معلولیت را اصلی‌ترین علت بازماندگی از تحصیل کودکان عنوان کرده و گفته تلاش شده تا با بهره‌گیری از ظرفیت موسسه‌های خیریه و مراکز توانبخشی، معلولیت این افراد در صورت امکان درمان و فرایند تحصیل برای این کودکان تسهیل شود.

به گفته احمدرضا پرنده، بیشترین تعداد کودکان جامانده از تحصیل مربوط به استان سیستان و بلوچستان و کمترین آنها مربوط به استان یزد است.

این در حالی است که فرشید یزدانی، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان با ارائه آمار متفاوتی، در گفت‌وگو با ایلنا گفته که حدود یک میلیون دانش‌آموز در کشور از چرخه تحصیل بیرون مانده‌اند.

رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، بر اساس آمار سال گذشته می‌گوید کمتر از ۲ درصد دانش‌آموزان دوره ابتدایی بازمانده از تحصیل هستند.

 وزیر آموزش و پرورش نیز اعلام کرده که هم اکنون ۹۸ درصد دانش‌آموزان لازم‌التعلیم کشور زیر پوشش تحصیلی قرار دارند.

محسن حاجی‌میرزایی، مشکلات اقتصادی و خانوادگی را از مهم‌ترین علل بازماندن کودکان از تحصیل بیان کرده و گفته است که باید با گفت‌وگو با خانواده‌ها و بررسی مشکلات آنها، شرایط را برای حضور کودکان در مدارس فراهم کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 × 3 =