همایش همراهان مردم ایران برای گذار از استبداد به دموکراسی و داد؛ گفتگوی “رضا بدیعی” با جمعی از فعالان و کنشگران همراه مردم ایران

بخش چهارم

“رضا بدیعی:” دشمنان مردم، دشمنان بشریت می‌خواهند و کوشش می‌کنند که به هر ترفندی به ویژه استبداد، زور، جنگ و ویرانی را با سواستفاده از نا آگاهی و گسترش جهل، جلو فروپاشی رژیم را بگیرند. ولی این درس تاریخ است که جامعه رو به پیشرفت است. اگر انقلاب ما در ۱۳۵۷ ناکام مانده به هیچ وجه به این دلیل نیست که مبارزه برای دموکراسی، عدالت اجتماعی و رفع تبعیض شکست خورده است. ایشان تاکید کردند که رهبری مبارزات مردمی از دل و درون این مبارزات بیرون می‌آید.

“سیروس دادبه” در بخشی از سخنان خود گفت: سه اصلی که در انقلاب فرانسه مطرح بود در جامعه ما مطرح نشد، موافقان مشروعه با استفاده از فرهنگ جامعه و تکیه بر مساجد و تکیه‌گاه‌ها که با شبکه‌های تنیده شده وسیعی همراه بود. باعث شکست جنبش مشروطه شده است.
ایشان همچنین به نقش و جایگاه روحانیت در جامعه و درون حاکمیت اشاره کردند.
“سیروس دادبه” به نقش شاگردان مشروعه در جنبش مشروطه در انقلاب ۵۷ و تاثیر روی آن هم نکاتی بیان کردند. در این زمینه به نقش آقایان مطهری، بازرگان، طالقانی، جلال آل‌احمد و … اشاره نمودند.

در ادامه این برنامه خانم “مریم مرادی” در رابطه با فتوای امامان جمعه و تشویق و ترویج خشونت علیه زنان از تریبون مسجد صحبت کردند.
ایشان همچنین گفتند: امام جماعت‌ها دستورات را مستقیم از “علی خامنه‌ای” دریافت می‌کنند.
این نسخه پیچی‌ها باعث خشونت علیه زنان در جامعه شده‌است.
ایشان حکومت جمهوری اسلامی را فاقد رای مشروعیت مردمی دانست و گفت “علی خامنه‌ای” خود را نماینده خدا روی زمین می‌داند. تفکر ولی فقیه به جامعه هم رسوخ کرده و مرد خانواده، خود را ولی و قیوم زن می‌داند.

در ادامه این گفتگو “عمر مینایی” به نقش موثر سازماندهی در جنبش‌های اجتماعی اشاره کردند. همچنین گفتند شرط اصلی موفقیت در جنبش‌های اجتماعی سازماندهی مبارزاتی توده‌ها از پایین و خودسازمان‌یابی آن‌هاست‌‌.
ایشان به جنبش چریکی و عدم ارتباط و تاثیرات مثبت آن بر جنبش‌های پیشرو اجتماعی نیز پرداختند.

ادامه دهنده دیگر این گفتگو “ناصر کمانگر” بودند. ایشان گفتند: بعد از سرکار اومدن جمهوری اسلامی جنبش‌های اعتراضی همیشه وجود داشته است.
از سال نود این جنبش وارد فاز دیگر و تعرضی‌تر شده است.
ایشان به اعتراضات ۹۶ و ۹۸ اشاره کردند و گفتند: جمهوری اسلامی شاهد پایان عمر خود است.

در این برنامه آقای “یدی بلدی” گفتند؛ ما در هیچ جای دنیا نمی‌بینیم که زنان مانند ایران پرچمدار و جلودار مبارزات آزادی‌خواهی باشند.
ایشان به تلفیق جنبش چریکی و اجتماعی اشاره نمودند و گفتند: این جنبش‌ها یک زمانی پیوند خواهند خورد.

در خاتمه این برنامه “بهمن بامداد” گفتند: مبارزه برای آزادی‌خواهی در جریان است. گام به گام به همدیگر نزدیکتر می‌شوند من به این مسئله خوش‌بین هستم. حکومت و طرفداران استبداد خیلی تلاش کردند در میان مبارزان آزادی‌خواهی شکاف ایجاد کنند. ایشان تاکید کردند در مسئله اتحاد، شرط اول مرزبندی با استبداد است.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × 1 =