پدیده ترامپ یک استثنا در امریکا بود که حتی جمهوری خواهان میانه‌‌رو هم با آن سر سازش نداشتند.

“رضا بدیعی‌” مدیر سامانه‌گذار خطاب به آقای “کوروش پارسا؛” شما در بخش اول این گفتگو عملکرد آقای ترامپ طی چهار سال ریاست جمهوری را منفی دانستید.

آقای پارسا در جواب گفت: من از نگاه ایدئولوژیک عملکرد آقای ترامپ را نمی‌سنجم بلکه از نگاه پراگماتیک و در دراز مدت بررسی کرده‌ام. چون گاها جمهوری‌ خواهانی آمده‌اند و عملکردشان مثبت بوده است. پدیده ترامپ یک استثنا در آمریکا بود که حتی جمهوری خواهان میانه‌رو هم با آن سر سازش نداشتند.
سپس دکتر پارسا به وضعیت ایران پرداختند؛ مردم ایران در دی ماه ۹۶ قبل از تحریم‌ها اعتراضات خود را علیه حاکمیت شروع کردند.
ایشان گفتند: سالی یک میلیون و یکصد هزار نفر وارد بازار کار می‌شوند، این یک رشد اقتصادی ۸ درصدی می‌خواهد تا جوابگو باشد. شکست نظام در حل مسئله بیکاری، عدم رشد اقتصادی و تورم در جامعه ایران حالت انفجاری ایجاد کرده‌است. ماحصل این وضعیت دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ بود.
ایشان در رابطه با برجام گفت: برجام قرار بود در منطقه، صلح و امنیت با خود بیاورد که نشد و شکست خورد. آقای ترامپ هم با نگاه افراطی و فشار حداکثری شرایط زندگی مردم ایران را بحرانی کرد. در واقع بجای فشار بر حاکمیت، مردم ایران زیر لبه تیغ تحریم‌ها قرار گرفتند. در چنین شرایطی جنبش‌های مردمی بدون سر و ساماندهی ماندند و شکست خوردند.
در ادامه این گفتگو رضا بدیعی گفت: این رژیم تحت هیچ شرایطی اصلاح پذیر نیست. ما با یک نظام تبهکار، عقب مانده، فاسد و جنایتکار طرف هستیم. اداره‌ی کشور در دست یک عده مافیا است. فساد در درون این کشور ساختاری است و نهادینه شده است.
در خاتمه آقای دکتر پارسا به جنبش‌های اجتماعی اشاره کردند که؛ این جنبش‌ها با شرکت روشنفکران و قشر متوسط جامعه، کارگران و زحمت‌کشان زمینه‌ی گذار از جمهوری اسلامی را فراهم می‌کنند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × 1 =