کشته شدن یکی از معترضان با ضرب گلوله در گوهردشت کرج

رضا اوتادی از شهروندان شرکت کننده در اعتراضات سراسری کرج، شامگاه جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ با شلیک مستقیم گلوله افراد ناشناش کشته شد.

خبرگزاری فارس، ضمن انتشار خبر کشته شدن یکی از معترضان در جریان اعترضات سراسری بدون اشاره به نام وی گفت: «در جریان اغتشاشات جمعه شب در برخی خیابان‌های شهر کرج یک شهروند به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شده است. بررسی ها نشان می دهد ضارب از داخل خودرو ۲۰۶ و با سلاحی غیر سازمانی اقدام به شلیک کرده است.»

هویت فرد کشته شده در گوهر دشت کرج که طی درگیری‌های شامگاه ۱۲ مرداد که به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شده است، “رضا اوتادی” احزار شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، گفت: «رضا اوتادی جمعه شب ۱۲ مرداد به ضربه گلوله نیروهای امنیتی به شهادت رسید و بر سر در مغازه پارچه فروشی پدر وی در میدان شهدای کرج خبر کشته شدنش درج شده‌است.»

عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای از مقامات ایران خواسته است به حق مردم براى برگزارى تجمعات مسالمت آمیز احترام بگذارند و با همه تظاهرکنندگان به شکل انسانى و محترمانه برخورد کنند.

عفو بین الملل گفت: «ضرب و شتم تظاهرکنندگان را پایان دهید. از سلاح گرم به هیچ عنوان برای کنترل نظم عمومی و پراکنده کردن معترضین استفاده نکنید. خشونت توسط تعداد چند نفر نباید باعث شود که با کل تجمع به عنوان یک تجمع خشونت‌آمیز برخورد کنید. از استفاده از گاز اشکآور و سلاح‌هایی که گلوله‌های مشقی، پلاستیکی یا رنگی شلیک می‌کنند پرهیز کنید. استفاده از گاز اشک آور تنها زمانی مجاز است که سطح خشونت آنقدر بالا رفته باشد که دیگر راهی برای مهار تهدید به شکلی که فقط افراد خشونت‌گر را مستقیما هدف قرار بدهد، وجود نداشته باشد.

 از سلاح گرم مطلقا استفاده نکنید جز برای دفاع از خود و دیگران در برابر تهدید قریب الوقوع مرگ یا صدمات جدی و تنها در صورتی که سایر روش‌های مقابله برای دفع تهدید کافی نباشد.»

اعتراضات روزهای اخیر در کشور از شهرک صنعتی شاهپورجدید اصفهان در اعتراض به گرانی، افزایش تورم و قطعی مکرر برق آغاز شد و به سرعت به شهرهای دیگر سرایت کرد.

طی روز گذشته، بسیاری از شهروندان اصفهان، شیراز، مشهد، تهران، کرج و … به خیابان ها آمده و اعتراض خود را به وضعیت بد اقتصادی نشان دادند. گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در برخی از مناطق با معترضین به شدت برخورد کرده‌اند و برخی منابع خبری و همینطور ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی تایید کرده‌اند که نیروهای امنیتی و انتظامی به اجتماع کنندگان با پرتاب گازاشک‌آور و گلوله‌های رنگی پاسخ داده‌اند و با خودورهای آب‌پاش سعی بر متفرق کردن مردم دارند، تاکنون بیش از صدها تن از شهروندان در سراسر کشور بازداشت شده اند. بنا به گزارش خبرگزاری فارس تنها در گوهر دشت کرج بیش از ۲۰ تن بازداشت شده اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × پنج =