آزادی رحمان صادقی فعال آذربایجانی با قید وثیقه

رحمان صادقی، شهروند ساکن ارومیه که پیش‌تر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز جاری با تامین وثیقه آزاد شد.

به گزارش گذار، رحمان صادقی، از فعالان تُرک آذربایجانی که ۷ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی شهرستان تبریز بازداشت شده بود، ۱۰ آبان‌ماه ۹۷ با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.

گفتنی است، رحمان قاسمی فعال ترک(آذربایجانی) پیش تر نیز در روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷، به همراه خواهرش اولدوز قاسمی از سوی ماموران امنیتی در ارومیه دستگیر و به بازداشتگاه  (دوققوز‌ پله)  منتقل شده بود. رحمان قاسمی بعد از دو ساعت بازجویی و پس از ضرب و جرح از سوی ماموران اداره اطلاعات با اخذ تعهد کتبی موقتا آزاد و الدوز قاسمی نیز روز پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ پس از تفهیم اتهام با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا برگزاری دادگاه آزاد شد.

این شهروند ساکن ارومیه همچنین، روز شنبه ١۶تیرماه ٩٧، یک روز پس از گردهمایی سالانه قلعه بابک و در ادامه بازداشت‌های گسترده در آذربایجان از سوی نیروهای امنیتی در اورمیه بازداشت شده بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

13 − شش =