گفتگو با عباس مظاهرى فعال سیاسى و زندانى سیاسى پیشین در سلسه گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی

در ادامه سلسه گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، «عباس مظاهری» برخی از دیدگاه‌ها و راهکارهای خود را در این زمینه با مخاطبان گذار به اشتراک گذاشت.

به گزارش گذار، در این گفتگوی وبیناری که از سوی رضا بدیعی کنشگر سیاسی باسابقه و فعال حقوق بشر ساکن آمریکا ترتیب داده شده بود، «عباس مظاهری» درباره سابقه مبارزاتی‌اش در پیش از انقلاب تاکنون و همچنین افکار و گرایش‌های سیاسی و فکری خود سخن گفت. این فعال سیاسی ساکن کانادا به موضوع موانع جدی استقرار دموکراسی در ایران از جمله حاکمیت اسلامی و راه برون رفت از آن پرداخت.

در بخشی از این گفتگو، این زندانی سیاسی سابق، ضمن اشاره به ماهیت دینی حکومت فعلی گفت: «حکومت پس از ۳۹ سال به مردم نشان داد که چه ماهیت دژخیمانه‌ای دارد؛ امروز باید با اسلام سیاسی مبارزه کرد و آن را از صحنه بیرون کرد تا مردم بتوانند آزاد از قید مذهب برای زندگی خودشان تصمیم بگیرند.»

«عباس مظاهری» در سال‌های پایانی دهه سی شمسی و اوایل دهه چهل به فعالیت‌های سیاسی پرداخت. او در سال ۱۳۴۴، در سن بیست و یک سالگی به زندان افتاد و مدت ۱۴ سال را در زندان‌های حکومت پهلوی گذراند. وی هم‌اکنون ساکن کاناداست و کماکان در فعالیت‌های سیاسی و مدنی حضور فعال دارد.

گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در راستای بهره بردن و به اشتراک گذاشتن تجارب نسل مبارزان دموکراسی‌خواه و کنشگران مدنی و سیاسی در پیش از انقلاب ۵۷ و پس از آن تا به امروز، انجام می‌شود. این گفتمان‌ها در پی دستیابی به راهکارهای موثر، با در نظر گرفتن کارآمدی و همچنین مرور کم‌هزینه‌ترین کنش‌ها و تلاش برای یافتن راه‌های تشکیل یک شبکه کنشگری موثر و کارآمد، برای استقرار دموکراسی و داد در ایران است.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به گفتگوی رضا بدیعی با عباس مظاهری را در روز ‌یک‌شنبه ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۶ شهریور ۱۳۹۶) آمده است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

17 + سه =