توضیح شعله پاکروان در مورد برگزاری اجرای “کوک، کوله و کول”

شعله پاکروان، فعال مدنی و از مخالفان اجرای مجازات اعدام، نمایشی «تک‌نفره‌» با عنوان ”کوک،کوله، کول” را در روز ۲۷ آپریل ۲۰۱۹ در شهر کلن اجرا خواهد کرد که پس از آن نیز از طریق سامانه گذار در روز ۱۲ ماه می پخش خواهد شد.

شعله پاکروان در مورد این اجرای دادخواهانه‌ی «کوک، کوله، کول» می گوید: «تمام جوانی من در هنر و به خصوص تئاتر گذشته و ده‌ها کار را کارگردانی کردم یا در آن‌ها بازی داشته‌ام، من معنای تئاتر را از نظر علمی و عملی کاملا می‌شناسم، اما هنوز نمی‌دانم که کوک، کوله و کول تئاتر هست یا خیر! ساختار تئاتر دارد، مونولوگ است. مقدمه و اوج و فرود دارد، گره افکنی و گره گشایی دارد، درست مثل هر متن نمایشی دیگر. اما تفاوت ماهوی با تئاتر دارد، چرا؟! چون من روی صحنه بخشی از زندگی خودم را دوباره زندگی می‌کنم، کوک، کوله و کول، یا دادنامه‌است، بر علیه حکومت که از رنج پنهان بازماندگان کشتارها در ده‌های مختلف پرده‌برداری می‌کند، من با استفاده از ابزار هنر، گوشه‌ای از رنج دائم مادرانی که فرزندان‌شان را حکومت کشت و من ملاقاتشان کردم، بازسازی می‌کنم، اما هنوز هزاران بازمانده در ایران هستند که باید داخل این دادنامه باشند و این وظیفه تک تک ما ایرانی‌هاست، بنابراین هر کدام از ما باید کوله خودمان را پر کنیم، از قصه‌هایی که در اطرافمان موج می‌زند، کافیه که مسئولیت را روی کول خودمان احساس کنیم.»

خانم پاکروان در ادامه افزود: «کوک، کوله و کول پیشکش من هست به همه مادرانی که ملاقاتشان کردم. ما با هم اشک ریختیم. با هم تن‌مان لریزد. با هم از بچه‌های خود گفتیم، از زندگی گفتیم. ما با هم به این نتیجه رسیدیم که باید از نفس زندگی و از فرزندان ایران در مقابل این حکومت که بر پایه جهل و چوبه دار استوار شده، حفاظت کنیم.

در آخر گفت: «این کار را تقدیم می‌کنم به بچه‌هامان  که اگر چه  شجاع بودند، اما مظلومانه بر دار شدند. تقدیم می‌کنم به مادرانی که تن شریف بچه‌های خود را مثل بذر آگاهی در زمین کاشتند و دندان خشم بر جگر پرخون خودشان فشردند. مادرانی که در همین لحظه که داریم حرف می‌زنیم، در حال مبارزه‌اند برای نجات جان فرزدانشان‌ از زیر دندان‌های تیز این حکومت خونخوار. یک پیشکشی است به همه ایرانیان دادخواه».

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

12 − پنج =