بهرام مشیری در نشست سراسری گذار؛ “هر کسی در حوزه خودش کار و فعالیت سیاسی کند” – بخش چهارم (قسمت پایانی)

بهرام مشیری، مورخ و پژوهشگر برجسته، به عنوان مهمان در نشست سراسری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) شرکت کرد که صحبت‌های او در چند بخش منتشر شد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) برگزار شد.

کلیه صحبت‌های بهرام مشیری در وب‌سایت گذار در یک بخش منتشر شده‌است که به دلیل طولانی بودن ویدئو، مجددا در چند بخش بازنشر می‌شود.

آقای مشیری در قسمت اول این گفته‌ها، مشکل اصلی مردم را استبداد و خرافات طی دوران مختلف دانست و اینکه چطور با این موضوع در دوران مشروطه برخورد شد.

در بخش دوم، سخنان بهرام مشیری به این دو پرسش پاسخ داد: «آیا امید اصلاح در این حکومت وجود دارد و آیا مردم ایران محکوم به استبداد با لباس‌های مختلف هستند.»

آقای مشیری همچنین در قسمت سوم، سخنان خود اشاره کرد: «با توجه به شرایط کنونی هر کسی باید در محل جغرافیایی خود هر کاری از دستش بر می‌آید انجام بدهد چرا که سیاست محلی‌است. من هم تلاش خود را دارم که در حوزه‌هایی روشن‌گری کنم.»

این مورخ و پژوهشگر برجسته، در این بخش که قسمت آخر گفته‌های اوست، از «قانون اساسی» سخن گفت که در خارج کشور نمی‌توان آن‌را نوشت و در داخل کشور باید به آن پرداخته شود و در بخشی نیز تاکید کرد که قانون اساسی مشروطه در زمان خود مترقی و پیشرو بود و در آن حقوق مردم رعایت شده‌بود، اما مستبدین آن را زیر پا گذاشتند.

وی در ادامه گفت: «با توجه به شرایط کنونی هر کسی باید در محل جغرافیایی خود هر کاری از دستش بر می‌آید انجام بدهد چرا که سیاست محلی‌است. من هم تلاش خود را دارم که در حوزه‌هایی روشن‌گری کنم.»

در انتهای برنامه در خصوص بیانیه‌‌ موسوم به ۱۴ تن که امضاء‌کنندگان طی آن، خواستار “عزل علی خامنه‌ای از رهبری و گذار از حکومت جمهوری اسلامی” شده‌اند، صحبت به میان آمد: «سیاست می‌تواند محلی باشد، یعنی هر کسی در حوزه خودش کار و فعالیت سیاسی کند و در مسیر جزئیات قرار بگیرد. خود را به لحاظ فکری قوی کند و به هر وجهی که برایش امکان دارد اقدام کند و اساسا مشکل مردم به دست خود مردم حل خواهد شد و ملت بزرگ ایران نباید منتظر قدرت‌های خارجی بمانند. آن‌ها [قدرت‌های خارجی] وظیفه‌ای برای آوردن آزادی ندارند و کار آن‌ها در طول تاریخ همواره استعمار و استثمار بوده‌است.»

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش چهارم صحبت‌های بهرام مشیری، در جریان نشست سراسری گذار روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را ازتلگرام و اینستاگرام گذار نیز دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

8 + 9 =